Iberia – 18/19/20 – Barcelona
заради прекрасната история за този уникален град, публикувана тук, ще спестя някои подробности от престоя ни в Барселона; ще отбележа само онези места, които дори сега, месеци по-късно, изникват в съзнанието ми ясно и отчетливо…. моята Барселона
ммда, неочаквано, нали?!
сигурно тук трябва да отдадем почит на Гауди, на баба Заха, на Херцог и де Мюрон, на Тойо Ито, на Жан Нувел и на още един куп величия, оставили своя отпечатък върху испанското разбиране за космополитен град; сигурно би трябвало.
ще ви покажа делото на един никуму-не-известен-извън-испания испански колега
толкова неизвестен, че след като видях сградата с дни наред търсих из интернет кой е автора и каква й е функцията – и нищо; снимките са запечатали финалния етап на строителството, малко преди откриването; месеци по-късно излезе кратка публикация в arch daily – но както често се оказва, фантастичното изживяване за една сграда изисква преживяването й на живо, фотографията е прекрасен манипулатор.
може би най-фантастичното на тази е, че се намира точно до една от иконите на съвременната архитектура – което ми даде възможност да снимам това
сградата отзад – въпросната икона – не направи дори минимално впечатление на обекта на снимката, погледа му е вперен в друго… отразеното в прозорците ????
неземното вълшебство, което се излъчва от нея ни накара да се възнем привечер отново там
изглежда ли ви сякаш тя не е от тук? сякаш е неръкотворна, странна зрителна илюзия – небето се е събрало и по погрешка е станало матерялно там; фантастичните контрасти и колорит на града, ярките цветове, безумието на Гауди, надпреварата от архитектурни изчадия в @13, цялата цветност и пъстрота – всичко това ми се струва кичозно, досадно и прекалено, заради нея.
преувеличавам; не е само заради нея
има още едно място в Барселона, което ме кара да гледам на всичко останало по този начин
то не е ново, не е и неизвестно
не искам да си тръгна
за бога, хора, пътувайте!
не може – какъвто и дебил да си бил преди да попаднеш на това място – не може да си тръгнеш същия.
1929г.